על צבעי שמן

צבעי שמן הם פיגמנטים מומסים אל תוך שמנים, השמנים הנפוצים הם כיום ליצירת צבעי שמן הם: שמן פשתן, שמן אגוז מלך, שמן פרג ועוד…סוג השמן יקבע את זמן הייבוש של הצבע ואף את הגוון של הסופי של הצבע.
צבעי שמן מוכרים בשימוש ציירים באופן שוטף החל מהמאה החמש עשרה והם החליפו בהדרגה את צבעי הטמפרה. צבעי השמן גמישים וניתן ליישם באמצעות טכניקות מגוונות הנחות צבע אטומות או שקופות, שכבות דקות או עבות, צבעי השמן ניתנים לשימוש באמצעות כלים שונים החל מאצבעות דרך מכחולים וסכיני ציירים (שפכטל).
מקובל לצייר בצבעי שמן על בד פשתן או קנבס מתוח על מסגרת עץ, ישנם ציירים המציירם על לוחות עץ, ישירות על העץ או בתוספת שכבת גרונד ( ג'סו).
צבעי השמן המקובלים כיום עשויים בעיקר משמן המופק מזרעי פשתן איליו מצוף הפיגמנט עירובות במשך זמן רב יחד עם השמן הופך את שני המרכיבים למשחה אחת צמיגה אותה מכניסים לשפורפרת אלומניום בעלת מכסה לנוחות המשתמשים.
צבעי שמן משווקים בשתי צורות עיקריות "ארטיסט" לציירים, ו"סטודנט" לתלמידים, צבעי התלמידים זולים באופן ניכר וכך גם איכותם.
צבעי שמן מאופיינים בזמן ייבוש ארוך המאפשר עיבוד איטי וקפדני של הציור.
מבנה ציור השמן:
ציור השמן מצויר בדרך כלל על בד פשתן או בד קנבס מתוח ל מסגרת עץ יציבה בגודל בו בוחר הצייר. את הבד המתוח צובעים בג'סו והוא מהווה חומר קישור בין הצבע לבד ואופן יישומו משפיע על הטקסטורה של בד הציור.
ציירים משתמשים בטכניקות מגוונות של הנחת צבע: כגון ציור טונאלי, או ציור ישיר על הבד, ציור טונאלי הוא ציור בו מציירים את כל הציור בצבע כהה כמו שחור לבן או חום לבן וכאשר הצבע מתייבש מיישמים עליו את השכבות הבאות בעזרת צבעים שקופים למחצה. ציור שמן מיושם בדרך כלל בשכבות כשסדר השכבות מתעבה ככל שהציור מתקדם, כלומר שכבה ראשונה דקה ועליה שכבה שמנה יותר וכך הלאה, שיטה זו מאפשרת יריד לרזולוציות קטנות של הציור ויוצרת גמישות רבה למוצר, לאחר ייבוש מלא ניתן להוסיף שכבת ורניש (לכה) להגנה על הציור מפני פגעי הזמן.