רישום וחשיבותו לאמנות הציור

רישום הוא השלב הראשון בכל ציור בו הצייר מגדיר את הצורות ומיקומן על הדף או הקנבס עליו הוא מצייר, הרישום מתחיל בתכנון מוקדם ומנסה לקחת בחשבון את כל מרכיבי הציור בשלבים המתקדמים שלו.
בכתבה זו נתמקד ברישום לצורך תוצאה שהיא רישום ולא ככלי ביניים לציור, בשיעורי הרישום שלנו נלמד בתחילה כיצד למדוד יחסים וזוויות, ליצור פרספקטיבה והקצרות. כמו כן נלמד להתייחס אל שני סוגי האור העיקריים, אור מיקרי המגיע ממקור אור כל שהוא כגון שמש מנורה וכו' ואור החוזר מחפץ ומבטא נפחים.
תחילה נלמד לרשום יחסים: יחסים ברישום הם היחסים בין האורך והרוחב של האובייקט המצויר וסך חלקיו בינו לבין עצמו, ובייחס לגודל הציור אותו אנו רוצים לצייר. כלומר אם נרצה לדעת מה הוא גובהו של כוס ביחס לבסיסו נמדוד כמה פעמים הבסיס נכנס בגובה הכוס ונתרגם זאת במדויק בין גודל הבסיס שציירנו לגובה בציור, כך נמדוד יחסים. בצורות מורכבות יותר יהיו יותר מדידות בין חלקיו השונים של האובייקט.
הכלי החשוב השני הוא העתקת זוויות ויחוסן לנקודות יחוס אותן נקבע במהלך הרישום, העתקת זוויות היא פעולה פשוטה למדי בה מניחים את צלע העיפרון במקביל לזווית הנמדדת והעתקתה אל הדף. יש לכך מספר סייגים אותן נלמד בקורס.
הקצרה: הקצרה נובעת מן הצורך לתרגם אובייקט תלת מימד (חפץ אמיתי) לרישום דו מימד, אם נרשום כוס לדוגמא, נמדוד היטב את כל היחסים וכשנגיע למדידת הפתח ובהנחה שנמדוד נכון ונסמן נכון את לוע הכוס, נגלה שלמרות שמדדנו היטב הרישום נראה מעוות, הדבר קורה בגלל תרגום הרישום מתלת מימד לדו מימד, בפועל פתח האובייקט, שפתי הכוס נמצאים באותו הגובה אולם כדי לצייר זאת יש לצייר כל קו בגובה שונה מכאן נובע הצורך לקצר את החלק העליון של פתח הכוס עד שהפתח נראה נכון וטבעי. עוד דוגמא בולטת לצורך בהקצרה הוא ציור מודל אדם היושב/ת ממש מולך, אם נצייר במדויק את האובייקט הרגליים הפונות ישר אלינו יתקבלו מעוותות למראה למרות שמדדנו נכון, הפתרון הוא קיצור הירכיים ברישום. מרבית הציירים בוחרים לצייר ציור פרוטרט כשזווית הראש מוטה לצד אחד על מנת שלא יצטרכו להתמודד עם חלקי פנים כגון אף הזקוקים להקצרה.
אור צל ונפח ברישום: ברישום אנו יוצאים מנקודת הנחה שכל האור שברישום קיים על גבי הנייר עבודתנו היא למעשה להסתיר חלק מהאור המגיע לעיננו באמצעות גרפית (עיפרון) פחם או חומרים אחרים בהם בחרנו לרשום.
בקורס רישום נלמד להצליל ולהאיר איברים באובייקט הציור ובאמצעות ליצור נפח ופרספקטיבה, נלמד מגוון שיטות הצללה בהן אור וצל בשכבות, עבודה באמצעות עיפרון נייר ושילוב חומרים שונים.